Налични са два основни вида финансиране за предприятията: дълг и увеличение на собствения капитал. Дългът е заем, който трябва да се връща често с лихва, но обикновено е по-евтин от набирането на капитал поради възможността за признаване на разходите за лихви. Собственият капитал не трябва да се връща, но изисква отказване от собственост чрез предоставяне на дялове на съдружник. Дългът и капиталът имат своите предимства и недостатъци. Повечето компании използват комбинация от двете за финансиране на своя бизнес.
Дългово финансиране
Повечето хора са запознати с дълга като форма на финансиране, защото имат заеми за кола или ипотеки. Дългът също е често срещана форма на финансиране за нови предприятия. Дълговото финансиране трябва да бъде изплатено и кредиторите искат да получат лихва в замяна на използването на парите си. Годишният пазарен лихвен процент е в диапазона от 2% - 5%. Например, ако българска компания получи заем от 100 000 евро, месечната лихва ще бъде 247 евро. Добавянето на дълг към месечните Ви разходи предполага, че винаги ще имате приток на капитал за покриване на всички бизнес разходи, включително плащането на дълга.
Финансиране чрез собствен капитал
Когато предоставяш собствен капитал на някого, по този начин предоставяш и контрол върху своя бизнес. Инвеститорите искат да участват при взимането на решения при управлението на компанията, особено в трудни времена, и често имат право на глас в зависимост от броя на притежаваните дялове. Така, в замяна на собственост, инвеститорът дава парите си на компания и получава някакво искане за бъдещи печалби. Един от най-големите недостатъци на финансирането чрез собствен капитал е, че ще трябва да се консултирате с инвеститорите си преди вземане на решения. Вашата компания вече не е само ваша и ако инвеститорът има повече от 50% от вашата компания, имате шеф, пред когото трябва да отговаряте.
Допълнителни парични вноски
В България има алтернативно решение за избягване на всички недостатъци на дълговото и капиталово финансиране, то се нарича допълнителна парична вноска. Например, ако имате компания в България и компания в Испания и искате българската компания да финансира испанската, трябва да обедините фирмите си, като българската компания купи испанската. В този случай съществува правна възможност да се финансира испанското дружество чрез допълнителна парична вноска в капитала на испанската компания. Българското законодателство не изисква начисляване на лихви. Така че предоставените пари ще бъдат с 0 лихва и в дългосрочен план ще спестите много пари, защото няма да бъдете задължени от закона да начислявате лихви.
Стан Консултинг може да Ви консултира какъв би бил най-изгодният начин за финансиране на Вашия бизнес, така че моля не се колебайте да се свържете с нас.